Pokud jste si pořídili požární hlásiče nebo detektory plynu, je nutné dodržet několik zásad při jejich instalaci. Dosáhnete tím maximálního efektu při včasné lokalizaci vzniklého požáru. Navíc minimalizuje počet požárních hlásičů a detektorů plynu.
Rozmístění požárních hlásičů po objektu je třeba pečlivě zvážit. Rozhodně není třeba instalovat do každé místnosti. Ve většině případech je to dokonce nežádoucí. Nejprve je nutné zvážit a vytipovat nejpravděpodobnější místa vzniku požáru. Požár může vzniknout od elektroniky(televize, věž, počítač) případně některých zdrojů tepla či ohně (kamna, krby, svíčky) a nakonec velmi často také například od vánočního stromečku.
Nyní, když znáte potenciální místa vzniku požáru, bylo by v ideálním případě vhodné instalovat do každé této místnosti jeden požární hlásič. Avšak pokud se jedná o místnosti, kde může vzniknout kouř (kuchyň, místnost s krbem, místnost kde se kouří) neinstalujte do ní požární hlásič. V takovém to případě je vhodné nainstalovat požární hlásič do některé ze spojovacích místností (schodiště, chodba). Reakce bude sice pomalejší, ale nebude docházet k poplachu při každém kouření krbu či připálení jídla. Jediná místnost, kam požární hlásič patří v každém případě je ložnice. Zde vás spolehlivě ochrání před kouřem, který ve spánku dokáže velmi rychle udusit. Optimální a minimální rozmístění požárních hlásičů ukazuje obrázek.
Když už máte vybrané místnosti pro instalaci požárních hlásičů, řekneme si pár pravidel jejich instalace. Nejvhodnější je instalovat požární hlásič nad místo potenciálního vzniku požáru. Pokud je takových míst více , je vhodné zvolit pro instalaci střed místnosti. Šíření kouře po místnosti lze vidět na následujícím obrázku.
Detektory plynu reagují na únik různých hořlavých plynů. Některé typy také na CO2 a jiné nebezpečné plyny. Instalují se pouze do místností s potenciálním únikem plynu (kuchyně, místnosti s wavky, místnost s karmou nebo plynová kotelna). Při instalaci je nejnutnější zjistit, zda-li chceme detekovat lehký plyn (stoupá ke stropu) nebo těžký plyn (klesá k podlaze). Podle toho také volíme místo instalace. Detektor plynu instalujeme vždy na stěnu a to buď ke stropu nebo k podlaze (dle typu plynu). Princip detektorů plynů nedovoluje provoz na baterie, proto je vhodné vybrat místo blízko rozvodu 220 V.