fireman

Požáry v domácnostech a jak jim předcházet

Každým rokem dochází v našich domácnostech k více jak 2500 požárům, při nichž přijde o život téměř 100 lidí a na 500 osob je zraněno. Hlavním podílem na těchto požárech je lidská neopatrnost a nedbalost při vaření, kouření a manipulaci s otevřeným ohněm. Dnešní domácnosti jsou doslova přeplněny vybavením z hořlavých a vznětlivých materiálů. Naproti tomu požární ochrana a protipožární vybavení domácností silně pokulhává za vybavením domácností ve vyspělých státech Evropy. A proto i nevhodně odložená cigareta nebo svíčka, může změnit bezpečí Vašeho domova v hořící past. V takovéto pasti už zbývá na záchranu jen několik okamžiků. Hasiči často nalézají v doutnajících troskách jen bezvládná těla osob, kterým není pomoci. Přitom prevence proti požáru a rychlost informovanosti o vzniklém požáru zachraňuje životy i majetek.

Desatero požární prevence

Stačí pouze málo a nebezpečí vzniku požáru může být sníženo na minimum. Bohužel často také stačí málo a toto nebezpečí může být extrémně zvýšeno. Nepatrná investice a několik pravidel mohou zajistit několikanásobně větší bezpečí pro Vás a vaše blízké. Nabízíme vám několik základních rad pro bezpečnější domov:

Co dělat při vzniku požáru

Pokud dojde k závažné situaci či vzniku požáru, okamžitě kontaktujte nejbližší požární služebnu nebo záchranáře na telefonních číslech 150 nebo 112. Vždy zachovejte chladnou hlavu a nepodléhejte panice. Nesnažte se uhasit velký požár vlastními silami. Nejdříve zachraňujte životy a potom teprve majetek. Při ohlašování požáru vždy první uveďte, co se stalo, kde k tomu došlo, a případně důležité okolnosti, které by mohly zefektivnit samotný zásah. Nakonec uveďte své jméno a kontakt.